Jak długo nosić podkolanówki uciskowe

Jak długo nosić podkolanówki uciskowe

Jak długo po poważnym zabiegu chirurgicznym należy nosić podkolanówki uciskowe? Większość lekarzy zaleca noszenie podkolanówek uciskowych przez sześć tygodni po operacji. Jest to dobry pomysł, aby chronić nogi, zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi i ułatwić gojenie. Operacja może obejmować wymianę stawu, usunięcie pęcherzyka żółciowego, angioplastykę, a nawet histerektomię, dlatego lekarz prawdopodobnie zaleci noszenie podkolanówek przez co najmniej sześć tygodni po zabiegu. Lekarz poinformuje Cię również, jak długo należy nosić podkolanówki po zabiegu. Podkolanówki uciskowe powinny być noszone przez osiem do dwunastu godzin dziennie, ale nie podczas snu.

Unikaj noszenia podkolanówek uciskowych w nocy

Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, nosząc podkolanówki uciskowe w nocy. Po pierwsze, należy je nosić przez całą noc. Zsunięcie się podczas użytkowania może prowadzić do obrzęku i trudności z ich założeniem. Aby temu zapobiec, można użyć pończochy. Jest to poręczne narzędzie, które wsuwa się na piętę i stopę pacjenta, aby wciągnąć skarpetę. Należy również pamiętać o zdejmowaniu skarpet na noc.

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że skarpety uciskowe powodują, że nogi są ciaśniejsze i mniej wygodne. Dlatego należy je zdejmować przed pójściem spać. Ponadto należy je prać co drugi dzień, jeśli mają właściwości przeciwpotne. Należy je również prać natychmiast po użyciu, używając niedrażniącego detergentu, takiego jak Woolite. Jest to ważna część procesu usuwania podkolanówek uciskowych.

Istnieją pewne przypadki, kiedy ludzie nie powinni nosić podkolanówek uciskowych na noc. Są to osoby chore na cukrzycę lub cierpiące na poważne żylaki. Jeśli cierpisz na którekolwiek z tych schorzeń, przed ich użyciem powinieneś skonsultować się z lekarzem. Ponadto skarpety te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia DVT (zakrzepicy żył głębokich). DVT może prowadzić do tworzenia się skrzepów krwi w nodze i przedostawania się ich do płuc.

Unikaj noszenia skarpet uciskowych po operacji

Po zabiegu chirurgicznym prawdopodobnie zalecono noszenie pończoch uciskowych do kolan, aby zapobiec zakrzepom krwi w nogach. Pończochy uciskowe mogą być noszone w dzień lub w nocy, w zależności od rodzaju operacji. W zależności od schorzenia, pończochy uciskowe mogą być noszone nawet przez 6 tygodni po operacji. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy je nosić. Jeśli operacja wymaga dłuższego okresu ucisku, lekarz może zalecić stosowanie pończoch o niższym stopniu ucisku przez kilka pierwszych tygodni rekonwalescencji.

Czytaj również:   Noga w gipsie - co powinieneś o tym wiedzieć?

Istnieje wiele powodów, dla których warto nosić pończochy uciskowe po operacji. Poprawiają one krążenie, pomagają zapobiegać zakrzepom krwi i łagodzą zmęczenie mięśni. Badania wykazały, że noszenie tych skarpet może zmniejszyć obrzęk nóg, zapobiec zakrzepicy żył głębokich oraz zmniejszyć ból i zmęczenie mięśni. Jednak niektóre osoby uważają je za niewygodne lub wręcz niekomfortowe. Niezależnie od tego, czy śpisz na boku, czy nie, ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza.

Podstawowym celem noszenia pończoch uciskowych po operacji jest poprawa krążenia. Gdy nogi znajdują się niżej niż serce, poprawia się przepływ krwi, co sprzyja szybszemu i bezpieczniejszemu powrotowi do zdrowia. Chociaż możliwe jest samodzielne noszenie pończoch uciskowych po operacji, przed założeniem jakichkolwiek skarpet w tym czasie należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj skarpety uciskowe powinny być noszone przez co najmniej dwa do ośmiu tygodni po operacji.

Unikanie noszenia skarpet uciskowych przy żylakach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z noszenia podkolanówek uciskowych na żylaki. Skarpety te są niezwykle skuteczne w zmniejszaniu dyskomfortu i poprawianiu krążenia krwi w nogach. Mogą one poprawić ogólne krążenie i sprawić, że nogi będą wyglądały i czuły się zdrowsze. Jeśli rozważasz zastosowanie podkolanówek uciskowych na żylaki, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby uniknąć popełnienia błędu.

Podkolanówki uciskowe mają za zadanie przenosić różne stopnie ucisku na nogi i powinny być wystarczająco ciasne, by działać skutecznie. Ich zakładanie może być trudne, dlatego do ich zakładania należy używać pończochy lub gumowych rękawiczek. Skarpeta powinna być dobrze dopasowana, ale nie powinna boleć. Jeśli nie jesteś pewien, skonsultuj z lekarzem, czy podkolanówki uciskowe mogą Ci pomóc.

Stopień ucisku skarpety jest mierzony w milimetrach rtęci (mmHg). W przypadku łagodnych żylaków można stosować niższy stopień ucisku. W bardziej zaawansowanych przypadkach, aby złagodzić objawy niewydolności żylnej, należy zastosować większy stopień ucisku. Chociaż nadal są one ważne, można wybrać mniej restrykcyjną opcję, aby zminimalizować objawy i nadal utrzymywać zdrowe nogi.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *