Filmy o modzie – najlepsze filmy na wieczór

filmy o modzie

Każda pasjonatka mody zna zapewne słowa słynnej projektantki Coco Chanel: „moda nie istnieje wyłącznie w ubiorach”. Twierdzenie to jest jak najbardziej prawdziwe, gdyż moda nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ubioru. Jest ona obecna z muzyce, sztuce, wnętrzach a nawet w motoryzacji. Branża filmowa również obfituje w tytuły odnoszące się do świata projektantów, wybiegów i modelek. Filmy na wieczór o modzie będą idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu nie tylko dla osób pasjonujących się tym tematem, ale też dla tych, które po prostu chcą lepiej poznać świat mody i spędzić miło wieczór. 

Do najpopularniejszych filmów z motywem mody należą : 

1. „Projektantka”.

Film z 2015 roku opowiadający historię projektantki granej przez Kate Winslet, która wraca z Paryża w rodzinne strony- na australijską prowincję. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. XX wieku. Główna bohaterka za pomocą swojej pasji stara się odmienić otaczającą ją rzeczywistość. W filmie przedstawiony jest motyw przepracowania traumy z dzieciństwa, powrotu w rodzinne strony oraz motyw zemsty. „Projektantka” została wyreżyserowana przez Jocelyn Moorhouse. Film łączy w sobie cechy dramatu, komedii, westernu i melodramatu. 

2. „Diabeł ubiera się u Prady”.

Film z 2006 roku. Powstał na podstawie powieści Lauren Weisberger. Opowiada o historii prostolinijnej Andy z pasją pisarską granej przez Anne Hathaway, która niespodziewanie trafia do pracy w świecie mody. Jej szefową jest apodyktyczna Miranda Priestly grana przez Meryl Streep. Film został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach (kostiumy i najlepsza aktorka pierwszoplanowa), jednak nie zdobył ani jednej statuetki. 

3. „Wrześniowy numer”.

Dokument z 2009 roku w oryginale „The September Issue”. Opowiada on o Anny Wintour- redaktor naczelnej amerykańskiego „Vogue’a”, jednej z najbardziej wpływowych osób w branży. Anny Wintour była także pierwowzorem postaci Mirandy Priestly z filmu „Diabeł ubiera się u Prady”. Dokument przedstawia kulisy pracy nad jednym z najważniejszych wydań magazynu. 

4. „Yves Saint Laurent”.

Film biograficzny z 2014 roku. Przedstawia sylwetkę projektanta Yves Saint Laurent, który po śmierci Christiana Diora stanął na czele domu mody Dior. Reżyser przestawia widzom biografię bohatera nie pomijając jego słabości i wad. Dokument ma formę melodramatu. Jest to jeden z wielu dokumentów przedstawiających sylwetkę i życie projektanta. 

Czytaj również:   Co można zrobić ze skarpetki

5. „Pret – a – Porter”.

Komedia z wątkiem kryminalnym z 1994 roku opowiada o tajemniczej śmierci jednej z najważniejszych osób z branży podczas corocznych pokazów mody w Paryżu. W obsadzie znalazły się takie gwizdy jak Sophia Loren, Julia Roberts, Kim Basinger czy Marcello Mastroianni. Za reżyserię odpowiedzialny jest Robert Altman. 

6. „Seks w wielkim mieście”.

Serial „Seks w wielkim mieście” zdobył miano jednego z najbardziej kultowych seriali z modą w tle na świecie. Był on emitowany w latach 1998-2004. Opowiada o grupie przyjaciółek mieszkających w Nowym Jorku. W role głównych bohaterek wcieliły się Sarah Jessica Parker, Kristin Davis, Kim Catrall i Cynthia Nixon. Wśród bohaterek nie zabrakło redaktorek czasopism modowych, które podpowiadały czytelniczkom, jak modnie się ubrać. W 2008 roku na postawie powieści Candance Bushnell i serialu powstał film opowiadający o dalszych losach bohaterek. 

7. „Iris”.

Dokument  z 2014 roku opowiada o życiu Iris Apfel, która przez wielu uważana jest za ikonę stylu. Ekscentryczna bohaterka udowadnia, że wiek to tylko liczba. Jej entuzjazm zachwyca widzów i sprawia, że Iris Apfel zyskuje coraz większe grono fanów. Dokument został wyreżyserowany przez Alberta Mayslesa. 

8. „Wyznania zakupoholiczki”.

Komedia romantyczna z 2009 roku opowiada o losach dziewczyny, której uzależnienie od zakupów prowadzi do debetu na koncie i zablokowanych kart płatniczych. Szansą dla bohaterki może okazać się nieoczekiwana oferta pracy na stanowisku redaktorki z piśmie poświęconym finansom i oszczędzaniu. Główną rolę w filmie gra Isla Fisher. 

9. „Cruella”.

Komedia kryminalna z 2021 roku opowiada historię dziewczynki o imieniu Estella, która zasłynęła jako Cruella DeMon – okrutna dyktatorka mody. W główna rolę wcieliła się Emma Stone. 

Podobne tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *