Jak pielęgnować skórę, aby opóźnić procesy starzenia? Kluczowe zasady 

Jak pielęgnować skórę, aby opóźnić procesy starzenia?

Prawidłowa pielęgnacja skory, zdrowy tryb życia oraz bilansowana, bogata w warzywa i owoce dieta ma ogromny wpływ na kondycję oraz wygląd cery. Dowiedz się, jak z pomocą kosmetyków można spowolnić procesy starzenia! 

Jak przebiega proces starzenia się skóry?

Przygotowana przez profesjonalistów mapa twarzy pokazuje orientacyjną przyczynę, pojawiających się na skórze zmian. Jakie jednak źródło mają zmarszczki, przebarwienia i zmiana napięcia skory? 

Wraz z wiekiem zmienia się praca całego organizmu. Od 25 urodzin ciało zaczyna się starzeć. Pierwszymi objawami jest zmiana struktury skóry, delikatne zmarszczki i potęgująca się wiotkość twarzy. 

Można wyodrębnić dwa podstawowe sposoby starzenia. Pierwszym z nich starzenie wewnątrzpochodne, nazywane także endogennym. Wynika ono z czynników genetycznych, zmian hormonalnych oraz jest to proces związany przede wszystkim z upływającym czasem.

Na ten aspekt starzenia można wpłynąć przede wszystkim dbaniem o cały organizm od wewnątrz, np. dietą oraz suplementacją.

Natomiast drugim procesem starzenia się ciała jest starzenie egzogenne. Jest to starzenie zewnątrzpochodne i w pełni zależy od środowiska, w którym się przebywa. Jest to kwestia zarówno jakości powietrza, ilości ekspozycji na słońce, a także stosowanej pielęgnacji. 

Warto mieć więc świadomość, że swoim działaniem można znacząco wpłynąć na oba aspekty starzenia się skóry.  

Czy kobiety starzeją się szybciej?

Skóra kobiet jest zbudowana inaczej niż męska. Wynika to przede wszystkim z różnic biologicznych, ale także hormonalnych. 

Na tempo zmian ma wpływ tryb życia, pielęgnacja oraz czynniki genetyczne i środowiskowe. Warto mieć jednak na uwadze, że cera kobiet jest cieńsza. Co więcej, w trakcie całego swojego życia kobiety mają więcej wahań masy ciała. Wynika to przede wszystkim z okresów ciąży oraz karmienia piersią. Niemniej jedna nadwyręża to skórę, co w efekcie może prowadzić do szybszego powstawania zmarszczek.

Natomiast należy mieć także na uwadze, że kobiety statystycznie częściej i skuteczniej o siebie dbają. Prowadzą zdrowszy tryb życia, lepiej się odżywiają oraz piją mniej alkoholu. 

Czytaj również:   Bańki mydlane na wesele - czy warto się na nie zdecydować?

Nie da się tym samym jednoznacznie określić, kto starzeje się szybciej. Niezależnie od płci warto odpowiednio wcześnie zadbać o prawidłową pielęgnację i ochronę skóry.  

Jak spowolnić starzenie się skóry u mężczyzn?

Niewłaściwa pielęgnacja to częsta przyczyna trądziku. Okazuje się, że jest to także źródło pierwszych zmarszczek. 

Objawem procesu starzenia się skory są przede wszystkim zmarszczki, utrata blaski oraz jędrności, suchość i przebarwienia. Chcąc realnie i skutecznie wpłynąć na tempo tych zmian, należy wystrzegać się kilku kwestii. 

Przede wszystkim konieczna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Dzięki niej wraz z odpowiednią ilością wypijanej wody można znacząco wpłynąć na jędrność skóry. 

Bardzo ważne jest także regularne nawilżanie cery i staranna pielęgnacja oraz leczenie wszelkich zmian chorobowych. 

Kluczową kwestią jest także wystrzeganie się stresu. Choć w wielu sytuacjach jest to bardzo trudne, można nauczyć się metod radzenia sobie z ciężkimi sytuacjami. 

W jaki sposób ochrona przeciwsłoneczna spowalnia procesy starzenia?

Ochrona przeciwsłoneczna jest uznawana za jeden z kluczowych sposobów przeciwdziałania procesom starzenia się skóry. 

Szkodliwe promieniowanie UV wpływa na utratę jędrności skory, przesuszenia, a także degradacji kolagenu i elastyny. W efekcie każde nieostrożne opalanie może powodować powstawanie nowych zmarszczek.  

Jakie składniki aktywne mają największy wpływ na stan skóry? 

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna oraz działania silnie nawilżające jest kluczowe w procesie dbania o skórę. Kluczową kwestią jest także profilaktyka. Pielęgnację należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, tak aby spowolnić powstawanie zmarszczek, a nie jedynie działać na rzecz ich spłycenia. 

Czy zdrowy tryb życia wpływa na zachowanie młodego wyglądu?

Tryb życia ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Kluczową kwestią jest aktywność fizyczna, unikanie używek oraz zdrowe odżywianie. 

Podobne tematy:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *