Garderoba należy do marzeń wielu pań i panów: to zdecydowanie większa szafa, jaką jeszcze dekadę czy dwie temu mogliśmy co najwyżej oglądać na ekranie telewizora podczas seansów amerykańskich filmów. Dziś tego typu rozwiązanie jest obecne w bardzo wielu domach, a nawet większych mieszkaniach. Podpowiadamy, jak urządzić garderobę w nowym lokum!
Dlaczego garderoba to duża wygoda?
Na początek wyjaśnimy, czemu garderoba jest w ogóle pomieszczeniem, w które zdecydowanie warto zainwestować. Jako że jest to zazwyczaj pomieszczenie o powierzchni kilku metrów kwadratowych – daje możliwość umieszczenia tam odzieży większości domowników. Tym samym oszczędzamy przestrzeń w pokojach, w których przebywamy na co dzień. Dodatkową zaletą garderoby, o której rzadko się mówi jest to, że zdecydowanie przyspiesza ona przygotowanie do wyjścia. Jak to?
W mieszkaniach, w których nie ma garderoby, każdy chce dostać się do łazienki by przejrzeć się w lustrze, co przy kilkorgu domowników sprawia, że czas niezbędny na wyjście z domu zdecydowanie się przedłuża. Tymczasem gdy umieścimy w garderobie lustro – do wyjścia mogą przygotowywać się dwie osoby jednocześnie!
Przyjrzyj się pomieszczeniu przed zakupem
Aby garderoba rzeczywiście spełniała swoją funkcję, niezbędne jest spełnienie kilku warunków jeśli chodzi o rozmiar, a także układ pomieszczenia. Uważa się, że pokój ten powinien mieć co najmniej 3.5 m2 powierzchni i powinien posiadać dwie ściany o minimalnej długości 1.5 metra. To pozwoli na umieszczenie w niej wygodnych szaf, w których zmieści się duża ilość ubrań.
Kupno mieszkania/domu od dewelopera powinien poprzedzić odbiór mieszkania od dewelopera w Warszawie Pewny Lokal. Specjaliści z tej firmy będą potrafili upewnić się, że pomieszczenie charakteryzuje się odpowiednim układem, który umożliwi późniejszą aranżację w sposób wygodny dla wszystkich domowników.
Zabudowa z drzwiami czy bez?
Kolejną kwestią, którą warto rozważyć jest to, czy szafy w garderobie powinny być otwarte (pozbawione drzwi), czy też zasłonięte. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Podstawowym plusem w pełni otwartej garderoby jest to, że wszystko zobaczymy od razu. Innymi słowy, mamy pełen podgląd na wnętrze garderoby i możemy łatwo podjąć decyzję o tym, co dziś na siebie założymy. Jednocześnie, największa zaleta otwartej garderoby jest też jej dużą wadą, bowiem w razie nieporządku – wszystko widać na pierwszy rzut oka i przez to garderoba może wydawać się nieuporządkowana.
Garderoba z szafami wyposażonymi w drzwi wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkim, gdy nie mamy czasu uporządkować zawartości szafy – wszystko jest ukryte i nie widać ewentualnego nieładu. Ponadto, odzież jest osłonięta przed kurzem, co sprawia że zachowuje świeżość na dłużej. Jeśli jednak planujemy zakup szaf z drzwiami – lepiej jest zdecydować się na modele przesuwne, nie otwierane tradycyjnie. Garderoba jest niedużym pomieszczeniem i drzwi otwierane w przód mogłyby zdecydowanie utrudnić korzystanie z pokoju!
Wyposażenie garderoby
Na wyposażeniu garderoby oczywiście nie może zabraknąć szaf. Od indywidualnych potrzeb właścicieli zależy, czy będzie tam więcej przestrzeni do wieszania ubrań, czy może do ich układania, jednak chcemy zwrócić uwagę na jedną kwestię: warto wykorzystywać przestrzeń do samej góry, kupując szafę, która wypełni pomieszczenie aż po sufit. W ten sposób można ułatwić sobie zmieszczenie we wnętrzu wszystkich posiadanych przedmiotów. W garderobie nie powinno także zabraknąć lustra!
Aby mieć pewność, że wnętrze jest odpowiednie do zaprojektowania funkcjonalnej garderoby, warto zlecić odbiór mieszkania specjalistom ze strony https://pewnylokal.pl/. W ten sposób możemy upewnić się, że wnętrze spełnia minimalne wymagania, jakie stawia się przed pomieszczeniami, które mają stać się garderobami.
Odpowiedni projekt garderoby może sprawić, że zrezygnujemy z pojedynczych szaf w różnych pomieszczeniach, tym samym oszczędzając miejsce w sypialniach. Dlatego też warto dokładnie przyjrzeć się pomieszczeniu zarówno wówczas, gdy wchodzi w grę kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego, jak i wówczas, gdy chcemy zakupić lokum z rynku pierwotnego.
Podobne tematy: