Rajstopy i pończochy są nieodzownym elementem garderoby współczesnej, eleganckiej kobiety. Nosimy je z przekonaniem, niekiedy pasją i uwielbieniem, ale zazwyczaj bezrefleksyjnie. Ot, są. W szufladzie naszej bieliźniarki, w naszej torebce, na naszych udach. Czy zadałyście sobie kiedyś pytanie skąd wzięło się pończosznictwo, czyli sztuka tworzenia tej delikatnej tkaniny?
historia ponczosznictwa

Wyznaczenie jednogłośnej daty powstania pończoch nie jest zadaniem łatwym. Wiadomo, iż funkcjonowały one już w starożytnej Grecji – podczas rozmaitych prac domowych greckie kobiety nosiły długie skarpety do złudzenia przypominające współczesne zakolanówki. Badacze dawnych dziejów twierdzą jednak, że to nie one dały początek dzisiejszym pończochom, a.. męskie rajtuzy! To właśnie one, popularne w XIV wieku, stanowiły swoisty prototyp kobiecych pończoch. Co ciekawe, zakładana na nogi, przylegająca ściśle do ciała tkanina, była początkowo elementem wyłącznie męskiego stroju. Najwyraźniej i kobietom przypadł do gustu ten praktyczny element garderoby, bo wkrótce również one zaczęły nosić długie wełniane skarpety, utrzymywane na nodze tasiemką, przewiązaną nieco powyżej kolana. Istnieje historyczny przekaz z 1587 roku, kiedy to królowa Szkocji Maria podążała na swoją własną egzekucję w takich właśnie wełnianych pończochach. Cóż, jedno jest pewne – nie zmarzła w ostatnich godzinach życia. Wiele bowiem można powiedzieć o wełnianych pończochach – mogą być praktyczne, ogrzewać w chłodne poranki i wieczory, ale na pewno w żadnym wypadku nie były szykowne. Dlatego, gdy w XVII wieku królowa Elżbieta pierwszy raz zobaczyła czarne, ręcznie tkane pończochy jedwabne, zyskały one jej ogromną aprobatę. Nie trzeba dodawać, że już nigdy nie włożyła pończoch wełnianych.

HISTORIA POŃCZOSZNICTWA 1

Szukając nowych rozwiązań, by usprawnić produkcję i rozpowszechnić dziewiarski wynalazek, w roku 1598 angielski duchowny William Lee skonstruował maszynę, która następnie wykorzystywana była do produkcji eleganckich pończoch z jedwabiu. Mijały kolejne wieki, a pończochy stanowiły stały element ubioru zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednak te utkane z jedwabiu były prawdziwym garderobianym rarytasem i jedynie nieliczni mogli sobie nań pozwolić.

Co było dalej? Czytajcie koniecznie nasz blog!
Historia pończosznictwa to rzecz nie do opowiedzenia na raz! ;)

O autorze