Jak już pisaliśmy – wraz z nastaniem lat czterdziestych ubiegłego wieku, nylon zrobił prawdziwą furorę wśród kobiet. Każda dama pragnęła mieć choć jedną parę połyskujących pończoch Fully Fashioned z charakterystycznym szwem z tyłu. Dziś kultowym i uznawanym za bardzo sexy, lecz niekoniecznym, by pończocha zaistniała, niegdyś – po prostu elementem jej konstrukcji.

loom-look-12-04-1951-083
Trzeba bowiem wiedzieć, że pończochy Fully Fashioned, w skrócie FF, charakteryzowała owa ciemna kreska biegnąca od uda po piętę, nie dlatego, że taki szew był elementem ówczesnej mody. We wczesnych latach 40. nie było jeszcze możliwe wyprodukowanie pończoch inaczej, niż poprzez ręczne je zeszycie – od manszety (górna, wzmocniona część pończochy ozdabiana nierzadko koronką) aż po piętę. Szew już wtedy nie był jednak niczym, co należałoby jakkolwiek ukrywać – świadectwem tego może być anegdota dotycząca pomysłowości Pań żyjących w czasie Drugiej Wojny Światowej. Ponieważ przez pewien czas nylon stał towarem deficytowym (w pierwszej kolejności wykorzystywano go do produkcji spadochronów), z braku pończoch Panie imitowały je na swoich nogach, rysując czarnym ołówkiem do oczu kreskę z tyłu łydek.

EGEO_FF

Zmianę w technologii produkcji pończoch przyniósł rok 1954, kiedy to wynaleziono krosna rotacyjne. Jednakże ta rewolucja nie sprawiła, że pończochy FF odeszły w zapomnienie. Do dziś mają wiele miłośniczek (i miłośników!), a szew i charakterystyczne wzmocnienie na pięcie, stanowią niekończącą się inspirację dla wielu projektantów.

FF STOCKINO autorze

    Wpisz odpowiedź