Truman Capote twierdził, że być w Wenecji, to jakby zjeść całe pudełko czekoladek z likierem naraz. Porównanie jest bardzo adekwatne, bo miasto wciąga jak najlepsze czekoladki – wprost nie sposób się od niej oderwać. To miejsce, które się chłonie całym sobą, coś absolutnie niepowtarzalnego i unikatowego, perełka na skalę światową.

f10c29cfd5cd735eb9f0e021b712c4ce

fot. soperlage.com

Wenecja jest miastem, położonym na północy Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Stanowi zespół ponad stu wysepek, wchodzących w skład archipelagu tworzącego lagunę, która zamyka Zatokę Wenecką. Jej położenie stanowi wielką wartość z punktu widzenia turystyki, jednak piętrzy również problemy – Wenecja jest bowiem notorycznie podtapiana. Późną jesienią i zimą poziom morza podnosi się, a woda zalewa plac Św. Marka. Stare budynki, atakowane przez morze, ulegają zniszczeniu.
Jednakże fakt, że Wenecja jest na każdym kroku przecięta kanałem wodnym stanowi o jej niezwykłości. Z tego względu transport miejski odbywać się może wyłącznie drogą wodną, a  najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto czyli tramwaj wodny. Turyści często wybierają również rejsy gondolami. To nietania rozrywka, lecz z pewnością niezapomniana, a także szalenie romantyczna.

333

fot. mirianda.com

Co trzeba zobaczyć będąc w Wenecji? Ech, łatwiej byłoby chyba napisać, co można odpuścić. Wenecja jest przesycona legendarnymi miejscami, niesamowitymi zakątkami oraz zabytkami znanymi na całym świecie.
Patronem miasta jest święty Marek, którego relikwie złożone są w Bazylice jego imienia. To właśnie Bazylika i przylegający do niej Plac świętego Marka są miejscami najczęściej zwiedzanymi podczas pobytu w Wenecji. Warto na pewno zobaczyć również Pałac Dożów, gotycką siedzibę władców i rządu Wenecji, a obecnie miejsce, gdzie znajduje się między innymi muzeum Museo dell’Opera. Pomieszczenia Pałac Dożów z budynkiem nowego więzienia łączy Most Westchnień. Jego nazwa pochodzi od literackich doniesień, jakoby skazańcy prowadzeni do miejsca odbywania kary, tęsknie wzdychali do ostatnich chwil oglądania „wolnego świata”. Na liście must-see muszą się znaleźć również: Wieża Zegarowa, Piazzetta, kościół San Giorgio Maggiore, Palazzo Grassi, Synagogi Hiszpańska oraz Włoska, Most Rialto, Teatr La Fenice, Canale Grande, Ca’d’Oro, Arsenał, a także Punta della Dogana.

vista-esterna-all-hotel

fot. www.tripadvisor.com

Wenecję charakteryzuje łagodny klimat, więc lato jest ciepłe, lecz nie upalne. Ów fakt wpływa korzystnie na wartość turystyczną miasta. O ileż przyjemniej eksplorować urokliwe uliczki czy przesiadywać w restauracyjnym ogródku, gdy chłodzi nas przyjemna bryza przynoszona przez morze.
Warto też wiedzieć, że najważniejszym świętem w Wenecji jest karnawał. Miasto staje się wtedy niezwykle barwne, pełne kolorów i muzyki, a istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. Karnawał wenecki zyskał już światową sławę – wielu turystów wybiera ten czas na urlop specjalnie, by uczestniczyć w tej niezwykłej maskaradzie.

4392020182_1520953c8a_o

fot. postfinnegan.wordpress.com

Czy czujecie się wystarczająco zachęceni, by dopisać Wenecję do listy miejsc, które musicie zobaczyć? ;)

O autorze

    Wpisz odpowiedź