A zatem co możemy zrobić dla nóg, by były zdrowe, a co za tym idzie – piękne?

Przede wszystkim ruszajmy się. Wszystko to prawda – powiesz zapewne – ale jak mam się ruszać spędzając osiem godzin przed ekranem komputera? I na to jest sposób. Gdy przebywamy długo w pozycji siedzącej wskazane jest częste poruszanie nogami, zwłaszcza stopami. Jeśli to możliwe warto co jakiś czas wstać i przespacerować się. Co istotne – należy wyeliminować z osobistych przyzwyczajeń nawyk zakładania nogi na nogę. Takie ich ułożenie bowiem dodatkowo utrudnia odpływ krwi. Jeśli nasza praca wymusza na nas wielogodzinne stanie, dobrze jest opanować ćwiczenie wspinania się na palce i opadania na pięty. Pobudza to pracę mięśni łydek, stymulując jednocześnie pompowanie krwi żylnej z kończyn dolnych do serca. Warto też zwrócić uwagę na swoją garderobę. Zbyt obcisłe spodnie, skarpetki lub podkolanówki z ciasną gumką wpijającą się w nasze ciało lub buty z opinającą łydkę cholewką fatalnie wpływają na krążenie krwi w nogach. Należy też zrezygnować z całodziennego noszenia butów na wysokim obcasie – siedząc przy biurku możesz śmiało zmienić je na baleriny. Pamiętajmy także, że wszelkie aktywności wymuszające pobyt w gorącym otoczeniu, a więc sauna, długotrwałe opalanie, depilacja gorącym woskiem czy relaks w bardzo ciepłej kąpieli, również nie służą naszemu krążeniu.

PRZECIW ZYLAKOM

Jeśli robisz wiele, by utrzymać prawidłową wagę, możesz sobie pogratulować. Żylaki nóg częściej dotyczą osób z nadwagą (co jednak nie oznacza, że nie istnieją szczupłe panie borykające się z tą dolegliwością). Rozwijając wątek ruchu – staraj się wybrać ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, takie jak: chodzenie z kijami, nieforsujący jogging, pływanie, jazda na rowerze czy taniec. Gdy zaś zdarzy Ci się zalegnąć na kanapie  przed ulubionym telewizyjnym show, zadbaj, by leżeć z nogami uniesionymi do góry.
Warto zasięgnąć języka u zaufanego farmaceuty i zwrócić uwagę na leczenie wspomagające preparatami, które poprawiają napięcie ścian żylnych naczyń krwionośnych, usprawniają mikrokrążenie i zmniejszają obrzęki żylne. Skuteczną metodą leczenia wczesnego stadium powstawania żylaków jest stosowanie kontrolowanego ucisku. Rzecz polega na zakładaniu specjalnych, uciskających rajstop, pończoch lub podkolanówek (na przykład marki EGEO). Zakładamy je bezpośrednio po wstaniu się z łóżka, zanim przystąpimy do codziennych aktywności. Ważne, by stopień ucisku kontrolował lekarz.

Pamiętajmy, że również ciąża jest czynnikiem obciążającym dla osoby podatnej na żylaki nóg. Na szczęście istnieją również przeciwżylakowe rajstopy dla kobiet ciężarnych, ze specjalnie wyprofilowanymi wysokimi majtkami.

O autorze