Czy wiecie, że w zależności od pory dnia Włosi piją inny rodzaj kawy?

Dzień zaczynają od cappuccino. Jest to napój kawowy składający się z 25 ml espresso i 125 ml spienionego mleka. Co ważne pianka w cappuccino powinna być kremowa, bez pęcherzyków powietrza, a jej wysokość musi się mieścić między 1 a 2 cm.

Od godziny 11 picie cappuccino lub innej kawy z zawartością mleka jest nietaktowne, więc Włosi przygotowują „caffe”, czyli dla nas po prostu espresso. Do przyrządzenia dobrego espresso jest potrzebne ok. 7-9 gramów kawy, którą poddajemy działaniu 30 ml wody o temperaturze od 88 do 92 stopni pod ciśnieniem 9 barów. Czas ekstrakcji powinien trwać 25 sekund, dzięki której powinno wyjść 25 ml kawy z pianką o wysokości 2-4 mm. Włosi espresso podają razem ze szklanką wody, aby móc przepłukać usta i pozbyć się goryczy, która zostaje.

W porze podwieczorku spożywa się ristretto. Sposób przyrządzenia tej kawy jest taki sam jak espresso, ale wykorzystuje się mniej wody ( ok. 20 ml) co sprawia, że kawa ta jest bardzo mocna i pomaga przetrwać resztę dnia.

Po kolacji włosi piją kawę corretto, czyli espresso z 2 łyżeczkami mocnego alkoholu. Alkohol ten nie może być w wersji mlecznej, ponieważ ma on za zadanie wzmocnić intensywność i smak kawy. Najczęściej wykorzystywanym alkoholem jest grappa, koniak lub sambuca.

Najważniejszą rzeczą w całym rytuale picia kawy we Włoszech jest to, że zawsze pije się ją po posiłku. Jedynym wyjątkiem jest śniadanie. Nie do pomyślenia jest wypicie cappuccino na koniec posiłku.espresso-doppio

Jeśli macie ochotę na kawę w prawdziwym włoskim stylu proponujemy zakup moki. Jest to zaparzacz do kawy wywodzący się z Włoch, który w szybki i łatwy sposób pomoże przygotować Wam własne „caffe”.

Pamiętajcie również, że w naszym sklepie internetowym możecie kupić rajstopy w kolorze nero, czyli czarnym jak espresso oraz mocca. Na te chłodne dni zachęcamy do kupna rajstop Passion Soft Comfort 40 den lub 60 den. Dla prawdziwych zmarźlaków proponujemy rajstopy Passion 100 den Termo Komfort. Produkty znajdziecie na stronie: www.egeopolska.pl/15-passion oraz w naszych sklepach stacjonarnych PASSION_Rajstopy_40den PASSION_Rajstopy_60denPASSION_Rajstopy_100den

 

(Zdjęcia: jura.com)

Komentarze

O autorze