Czy widzieliście przepiękny film Bernardo Bertolucciego Ukryte Pragnienia?

TOSKANIA 2

fot. filmweb

Ja mogę oglądać go bez końca. I to nie dla pięknej Liv Taylor, choć postać przez nią graną można jeść łyżkami, ale dla tej niezrównanej atmosfery leniwego kina, opartego na wspaniałych ujęciach, doskonałej muzyce i niespiesznej fabule. Zaczyna się tak, że główna bohaterka, Lucy, przybywa do krewnych do Sieny. Reszta w tym momencie nie ma dla nas znaczenia, bo Siena to słowo-klucz.
Siena jest jednym z większych miast Toskanii, miejsca w którym jestem zakochana od lat. Tam miałam okazję podziwiać najcudowniejsze widoki, tam piłam wspaniale wino i tam również zajadałam najlepsze włoskie pasty.

TOSKANIA

fot. toskania.edu

Dlaczego dziś o Toskanii?
Bo jest niesamowita. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – są góry, jest morze, moc zabytków do zwiedzenia, ciekawych miejsc do obejrzenia . Ponadto oferuje wspaniałą włoską kuchnię, a na kulinaria jesteśmy czuli wszyscy, czyż nie? :)
Toskania, zwana przez Włochów Toskaną, leży w środkowej Italii. Od stuleci jej nadzwyczajną urodą zachwycają się wielcy artyści, powstały setki dzieł opiewających jej nietuzinkowość, a swe poezje dedykowali jej między innymi Dante i Herbert. Jej perłą jest Florencja, miasto przybywających zewsząd miłośników włoskiej kultury i historii, miasto wybitnych restauracji, urokliwych zakątków, historycznych zakamarków.  Jednak najsłynniejszą metropolią tego regionu Włoch jest zapewne Piza, a to dzięki swemu niecodziennemu zabytkowi – Krzywej Wieży. Mało kto wie, że jest to nie tylko godna pozazdroszczenia atrakcja turystyczna, która co roku przyciąga tłumy urlopowiczów. Jest także niemałym problemem. Od niemal 800 lat Krzywa Wieża przechyla się coraz bardziej i stanowi realne zagrożenie dla przebywających w jej okolicy (co, jak sądzę dla wielu jest bardziej wabikiem niż ostrzeżeniem ;)) Kolejnym punktem eksplorowania Toskanii, który koniecznie warto zaliczyć jest Siena, zwane miastem muzeów, a to ze względu na imponującą ilość średniowiecznych zabytków, zachowanych w świetnym stanie. Spacerując  po ścieżkach wybrukowanych bazaltową kostką warto też zwrócić uwagę na urocze kramiki, istniejące od stuleci, prowadzone przez kilka pokoleń jednej rodziny.

TOSKANIA 1

fot. podroze.gazeta.pl, kuchnia TV

Jednak nie tylko duch może zostać nasycony podczas wędrówek po Toskanii. Nie zapomnijmy o ciele! Jeśli lubicie szlachetną prostotę, ucztowanie w Toskanii przyniesie Wam wiele satysfakcji. To tu króluje najlepsza oliwa, najdoskonalsze, dojrzałe w słońcu warzywa, aromatyczne zioła, ryby, owoce morza i wybitne wino. Toskania, ze swymi 120 winnicami, stanowi bowiem jeden z głównych regionów uprawy winorośli we Włoszech. Winnice są dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, ale wino pochodzące z nich można degustować siedem dni w tygodniu, w wielu urokliwych knajpkach i restauracjach.  Po uczcie zwieńczonej lampką doskonałego wina warto przejrzeć również kartę deserów – spróbować panforte, korzennego ciasta z bakaliami lub oryginalnego toskańskiego tiramisu.

Jeśli więc wciąż nie zdecydowaliście gdzie spędzicie tegoroczne wakacje, rozważcie poważnie kandydaturę Toskanii. Gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni!

O autorze