Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim, często nie zdają sprawy ze swoich obowiązków. Nieświadomie łamią przepisy, narażając się na konsekwencje. Czy zakupy modowe na L4 to dobry pomysł?
Przebywasz na zwolnieniu lekarskim, ale czujesz się na tyle dobrze, że chcesz wybrać się na zakupy modowe? Wizyta w galerii handlowej albo butiku może nie być dobrym pomysłem, nawet jeżeli na zwolnieniu lekarskim masz adnotację „chory może chodzić”. Z naszego artykułu dowiesz się, do czego zobowiązana jest osoba, która przebywa na L4.
Zwolnienie lekarskie – jak zachowywać się na L4?
Zwolnienie lekarskie przysługuje osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Aby otrzymać L4, konieczna jest konsultacja z lekarzem (specjalistą, lekarzem POZ, izby przyjęć lub stomatologiem – w zależności od schorzenia). Najlepszą opcję stanowi wizyta wirtualna, podczas której chory może uzyskać też taką usługę, jak szybka recepta online. Taką ofertę przedstawia wiele portali medycznych.
Osoby, które otrzymają L4, zwykle znajdują na nim kod cyfrowy 1 albo 2. Oznacza to, że podczas rekonwalescencji chory ma leżeć w łóżku, natomiast w drugim przypadku może chodzić. To właśnie on bywa przyczyną kłopotów pacjentów, którzy zastanawiają się, na co mogą sobie pozwolić w czasie przebywania na L4. Zwolnienie lekarskie ma być wykorzystywane zgodnie z jego celem, jakim jest powrót do zdrowia. Dlatego nawet jeżeli lekarz nie zaleca przebywania w łóżku, nie można robić rzeczy, które utrudniają ten proces.
Kiedy można wziąć L4?
Zwolnienie lekarskie przysługuje nie tylko w przypadku własnej choroby. Można z niego skorzystać wtedy, kiedy konieczne jest zapewnienie opieki choremu dziecku. Wtedy rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy, o ile spełni następujące warunki – jest ubezpieczony, a w gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która mogłaby zapewnić opiekę maluchowi. Wymiar zwolnienia zależy od wieku dziecka. Na latorośl do 14. roku życia przysługuje 60 dni w ciągu roku kalendarzowego, a na starsze 14 dni.
Zakupy modowe na L4 – czy to nadużycie?
Wiele zależy od indywidualnej sytuacji domowej, ale wyjście na zakupy spożywcze, do apteki czy na rehabilitację wpisuje się w zasady prawidłowego korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zakupy modowe już nie. Nawet jeśli pacjent otrzymał L4 na przeziębienie, to dolegliwości uniemożliwiły mu pracę zawodową. Musi więc wykorzystać je tak, by jak najszybciej wrócić do pełnego zdrowia.
Wielogodzinne wędrówki po galerii handlowej i buszowanie wśród ubrań trudno określić jako czynność, która ma wpłynąć na szybką rekonwalescencję. Do takich należą przede wszystkim realizacja recepty, rehabilitacja czy konieczność poddania się dalszej diagnostyce. Z punktu widzenia pracodawcy wizyta w butiku będzie nadużyciem zwolnienia lekarskiego, wobec czego może wyciągnąć konsekwencje.
Wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem – skutki
Co się stanie, jeżeli przełożony w jakiś sposób dowie się, że pracownik na L4 wybrał się na zakupy modowe? Jeśli uzna, że w ten sposób firma ponosi straty, trzeba się liczyć nawet z dyscyplinarnym zwolnieniem. Do tego dochodzą jeszcze nieprzyjemności ze strony ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może bowiem cofnąć wypłatę zasiłku chorobowego, a także zażądać zwrotu już wypłaconej kwoty wraz z jej odsetkami. Jeśli przyczyną było wyjście do galerii, trudno będzie udowodnić urzędnikom swoje racje i przekonać ich, że należy to do zwykłych czynności dnia codziennego.
Zakupy modowe na zwolnieniu lekarskim – podsumowanie
Jeżeli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, staraj się postępować tak, by nie dawać podstaw do podważania twoich działań. Zarówno urzędnicy ZUS, jak i pracodawca mogą przeprowadzić kontrolę pracownika na L4, a w razie jego nieobecności w domu zażądać wyjaśnień. Zakupy modowe nie wpisują się w czynności konieczne do bezproblemowego funkcjonowania na co dzień, więc najlepiej odłożyć je na bardziej sprzyjający moment. Inna możliwość to skorzystanie ze sklepów online, które oferują dostawę ubrań do domu.
Podobne tematy: